Мобілізація: її вплив на фінансовий стан та кадрову укомплектованість підприємства

Станом на 15.06.24 мобілізовано до ЗСУ одинадцять працівників КП «Дрогобичводоканал». Всі вони належать до групи робітники (слюсарі, машиністи та оператори установок, електрозварник та штукатур). Сукупний річний фонд заробітної плати усіх цих робітників міг становити 2748 тис. грн. У разі здійснення таких виплат було б сплачено ЄСВ у сумі 604 тис. грн, податку з доходів та військового збору у сумі 536 тис. грн (зокрема  до місцевого бюджету 296,4 тис.  грн). Податки на рік – 1140 тис. грн.

      Для забезпечення безперебійного надання послуг нормативна чисельність працівників КП «Дрогобичводоканал» становить 512 осіб, фактично сьогодні працює 285. До початку війни  01.01.22 на підприємстві працювало 310 осіб.

      КП «Дрогобичводоканал» є стратегічним підприємством критичної інфраструктури з надання життєво необхідних послуг у Дрогобицькому регіоні. Підприємство цілодобово та безперебійно здійснює забезпечення потреб усіх категорій споживачів  у якісній питній воді, а також займається збором, відведенням, очищенням стоків, скиданням їх у річку Тисменицю.

      КП «Дрогобичводоканал» щоденно забезпечує підняття близько 20 тис. куб. м питної води з  підземних джерел річок Стрий та Бистриця. Система подачі та розподілу води складається з 247 км водопроводів. Загалом інфраструктура системи водопостачання – це 46 свердловин, 2-ві станції другого підйому на водозаборах «Гірне» та «Уріж», резервуари чистої питної води у Доброгостові, 31-на станція третього підйому у Дрогобичі та Стебнику.

    Система централізованого відведення – це каналізаційні мережі, колектори, каналізаційні насосні станції та районні очисні споруди. Загальна протяжність мереж – 111,8 км, по яких щодня на очистку транспортується 35 тис. куб. м стічних вод. Для перекачування стоків підприємство використовує 9-ть каналізаційних насосних станцій.

    Слід зазначити, що 135 км водопровідних та 39,5 км  каналізаційних мереж сьогодні перебувають в аварійному стані. Щоб безперебійно здійснювати виробництво, ці комунікації слід постійно ремонтувати.

   Також на балансі підприємства є особливо важливі об’єкти підвищеної небезпеки, які потребують постійної експлуатації та догляду для недопущення аварій, що можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій техногенного, епідеміологічного та екологічного характеру з ризиком для життя та здоров’я мешканців регіону.

    У централізованих системах водопостачання та водовідведення цілодобово  відбуваються складні технологічні процеси, які потребують наявності певної кількості кваліфікованих працівників виробничого персоналу.

    Відповідно до Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, роботи в колодязях, котлованах, резервуарах, при монтажі і ремонті водопідіймального устаткування свердловин та роботи, пов’язані з транспортуванням хлору, належать до небезпечних. Такі роботи має виконувати бригада не менше ніж з трьох осіб. Підприємство не може вирішити проблему нестачі працівників шляхом прийняття на роботу чоловіків понад 60 років, які не підлягають мобілізації. Адже ремонтні роботи проводяться у складних умовах з підвищеною небезпекою, потребують фізичної спритності, витривалості, підвищеної мобільності та швидкої реакції.

    Неможливо забезпечити процес безперебійного водопостачання та водовідведення без слюсарів-ремонтників, слюсарів аварійно-відновлювальних робіт,  електрогазозварювальників, машиністів насосних установок, операторів хлораторних установок. Згадані працівники володіють спеціалізованими для галузі водопостачання та водовідведення знаннями та практичними навичками. Для прикладу, оператори хлораторної установки виконують стратегічну функцію. Ця рідкісна професія  незамінна в процесі водопідготовки, пов’язана з підвищеною небезпекою, у зв’язку з використанням небезпечних хімічних речовин. Підприємство самостійно здійснює підготовку таких фахівців: перед атестацією оператори хлораторних установок проходять спеціальне  навчання та перевірку знань комісією за участю представника  управління держпраці.

Оскільки мобілізаційний процес триває і, якщо законні підстави КП «Дрогобичводоканал» бронювати понад 50% працівників не будуть братися до уваги, то негативний вплив на фінансово-економічний стан та кадрову укомплектованість підприємства лише зростатиме. За таких умов підприємство не зможе виконувати завдання, визначені ліцензійними умовами, зокрема, здійснювати цілодобове постачання води та очищення стоків, що матиме катастрофічні наслідки для життєдіяльності регіону.