Конфлікт двох водоканалів не завершено, а період домовленостей вже минув

IMG_1304
Минулого тижня «Дрогобичводоканал» отримав повідомлення від «Львівобленерго» про відключення. Відтак була скликана робоча група з врегулювання конфлікту між двома водоканалами Дрогобича і Трускавця. Очолює цю групу Володимир Кондзьолка, член Громадського руху «Народний Контроль». Власне після засідання ми поспілкувались з Володимиром Мироновичем про результати роботи робочої групи.
Розкажіть будь-ласка про мету створення такої групи?
Знеструмлення об’єктів дрогобицького водоканалу це велика проблема як для самого підприємства, так і для мешканців Дрогобича й регіону. Адже в результаті всі, як споживачі, можемо опинитись без води. Щоб не допустити водного колапсу, ми, представники громадськості, разом з дрогобицьким водоканалом та місцевою владою, залучивши ТОВ «Трускавецький водоканал», ініціювали своєрідну платформу для обговорення проблеми і пошуку рішення. Основною метою було посадити за один стіл представників сторін для переговорів, щоб спільно знайти механізми вирішення проблеми, аби запобігти відключенню електроенергії. Зрозуміло, що це тимчасовий захід, але він надав час основним сторонам для судового та законодавчого врегулювання конфлікту, не припиняючи водопостачання мешканцям регіону.
А в чому полягає проблема з Трускавецьким водоканалом ?
Трускавецький водоканал висловив незгоду з єдиним тарифом, який встановила держава для дрогобицького водоканалу, прирівнявши підприємство водопостачання в Трускавці до звичайного споживача.
Ця незгода була проявлена у два способи: судовим позовом до нацкомісії, яка встановила тариф та відмовою платити за новим тарифом. Якщо перший спосіб лежить у правовій площині, то другий можна оцінити, як грубе порушення законодавства. Такий підхід до платіжної дисципліни наростив захмарні борги перед «Дрогобичводоканалом» в сумі піврічного валового доходу трускавецького підприємства.
Логіка підказує, що це прямий шлях до банкрутства підприємства і влада Трускавця та керівництво місцевого водоканалу мали би зайнятись рятуванням підприємства, що тоне у боргових зобов’язаннях- різко скоротити затрати підприємства, тимчасово, до вирішення судових спорів, підвищити тариф споживачам на базі чинного дрогобицького тарифу до економічно-обґрунтованого. Але цього не робиться. Чому? Та тому, що законодавство забороняє відключати за борги споживачів, і Трускавецький водоканал та місцева влада це чудово знає. Саме це і привело до того, що КП «Дрогобичводоканал» сьогодні не може сплатити власні рахунки за електроенергію.
Проблеми Трускавецького підприємства, в наслідок неможливості відключення боржника, стали проблемами Дрогобичводоканалу, тобто в заручники недолугої політики трускавецької влади та менеджменту місцевого водоканалу потрапили мешканці Дрогобиччини.
Які завдання перед собою ставила група, щоб дрогобичанам і решті споживачів не вимикали воду?
На засіданнях ми розглядали різні варіанти, наприклад, скільки кожне підприємство на кінець місяця може виділити коштів для погашення заборгованості за електроенергію. Працювали з міськрадами Дрогобича та Трускавця, в результаті чого була надана фінансова допомога підприємствам. Спільними зусиллями нам вдавалося врегульовувати питання, завдяки цьому мешканці залишались з водою.
Чи є якісь результати у вирішенні конфлікту двох водоканалів, адже це не може тривати вічно?
На сьогодні реалії такі: Перше, набуло чинності рішення суду, яке визнає борг трускавецького підприємства за 2014 рік в розмірі 5 мільйонів гривень перед Дрогобичводоканалом. Друге, Постанови Кабінету міністрів про виділення окремого тарифу для Трускавця немає і невідомо, чи буде взагалі. Третє, виконком Трускавецької міськради не піднімає тариф на воду до економічно-обґрунтованого, і підприємство немає чим платити за покупну воду. Це можна легко побачити в тому, що Трускавецький водоканал зі своїх абонентів збирає близько 2 млн. грн., і одночасно Дрогобичу має платити приблизно 2,1 млн. грн. Борг Трускавецького водоканалу сягнув 11 мільйонів, а Дрогобицький водоканал винен «Львівобленерго» майже 3 мільйони. В цій ситуації домовлятись про щось немає сенсу, бо ситуація вже зайшла досить далеко, є юридичні рішення, які необхідно виконувати.
Припускаю, що в такому форматі робочої групи ми збиратись не будемо, період домовленостей пройшов, є рішення судів, які необхідно виконувати, на сьогодні трускавецьке підприємство разом з владою має думати, де взяти гроші для виконання судових рішень про погашення боргів, як змінити тариф у Трускавці, щоб забезпечити поточні проплати. Футбольною термінологією м’яч на полі Трускавця, їм треба рятувати своє підприємство від банкрутства.

Підготувала Леся Боднар