Ситуація у Лішні – вибух бомби “сповільненої бездіяльності”

5 липня у Лішні на водопроводі Ø 300 мм виникла аварійна ситуація. Із пошкодженої мережі, що пролягає посередині проїжджої частини дороги, виливається вода і розмиває дорожнє покриття.
Цей водопровід експлуатується понад 90 років, є повністю замортизований та не підлягає ремонту. Разом з тим, водоканалу заборонено руйнувати нещодавньо прокладений асфальт. Єдиним виходом із ситуації є відключення аварійного водопроводу, який використовується лише для водопостачання споживачів села Лішня: вул. Громадська — 39 споживачів, вул. Болонна — 7 споживачів, вул. Січових Стрільців — 29 споживачів та вул. Дрогобицька — 6 споживачів.
Щоб стріли обурення тотально не летіли в бік водоканалу, пропонуємо дещо розібратися у ситуації.
Якщо заглянути в історію, то аварія на водопроводі у селі Лішні є логічним наслідком проблеми, яку водоканал намагався вкласти у вуха владі різних інстанцій протягом останніх 30 років. На жаль, увесь цей час ніхто численних застережень серйозно до уваги не брав.
Ще далекого 1985 року санепідстанція постановою №16 від 10 квітня заборонила подальшу експлуатацію водопроводу Ø 300 мм як аварійного. Тому у 1991 році був збудований новий водогін Ø 500 мм Уріж-Дрогобич, прокладений поза територією сіл Нагуєвичі, Унятичі, Лішня.
Водоканал періодично інформував державні органи про аварійність водопроводу Ø 300 мм і необхідність переключення споживачів Лішні, Унятич та Нагувич до нового водопроводу Ø 500 мм.

Втім, все так і залишилося мертвими буквами на папері. Не йшла назустріч водоканалу і влада Лішні щодо питання обслуговування сільських мереж. Пропозицію підприємства було відхилено, що підтверджують ось ці документи:

Отримана відповідь


Тому ця аварія цілком прогнозована. Рано чи пізно водні колапси виникатимуть і в інших селах зі старими безхазяйними мережами. Від них 30 років відхрещуються сільські ради, вперто не беручи їх на баланс.
Проїжджаючи Лішнею, ви бачите струмок, який тече вздовж дороги. Звісно, дискомфорт відчувають усі споживачі цього села, яким наразі вода подається за графіком. У той же час водоканал зазнає марних втрат води, тому не може залишатися бездіяльним. Підприємство змушене діяти у правовому полі, захищаючи свої інтереси.
Отож відповідно до пункту 9.3.6. Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, 14 липня 2021 року о 15:00 буде відключена аварійна ділянка водопроводу Ø 300 мм у селі Лішні.
Це відключення призведе до повного припинення централізованого водопостачання понад 80 споживачам на вул. Громадській, Болонній, Січових Стрільців, Дрогобицькій.
Для забезпечення питною водою цих споживачів в районі мосту через річку Бар буде обладнаний тимчасовий водорозбірний кран.
З огляду на це, є нагальна потреба в прокладенні нових водопровідних мереж в с. Лішня на ділянці від р. Бар до підприємства “Інклюз” поза межами автомобільної дороги. У зв’язку з тим, що зазначені роботи є складними, до їх виконання необхідно залучити спеціалізовані проектні та будівельні організації.